Meritlista/ Ansioluettelo/ Curriculum vitae


ERIK SALVESEN

✩ 1.8.1963 Helsingfors / Helsinki
Scenograf, kostym- och ljusplanerare, bildkonstnär
Lavastaja, puku- ja valosuunnittelija, kuvataiteilija
Set designer, Costume- and light designer, Artist


BONINGSORT/ ASUINPAIKKA/ PLACE OF RESIDENCE

Finland/ Suomi/ Finland 1963-68
Belgien/ Belgia/ Belgium 1968-80
Nigeria 1980-82
Tyskland/ Saksa/ Germany 1982-83 / 85-86
Spanien/ Espanja/ Spain 1983-85
Finland/ Suomi/ Finland 1986-


SPRÅK/KIELITAITO /LANGUAGE SKILLS

Franska, svenska, tyska, engelska, spanska, finska, (flamska)
Ranska, ruotsi, saksa, englanti, espanja, suomi, (flaami)
French, Swedish, German, English, Spanish, Finnish, (Flemish)


FÖRTROENDEUPPDRAG/ LUOTTAMUSTEHTÄVÄT/ POSITIONS OF TRUST

Styrelsemedlem/ Hallituksen jäsen/ Member of the board, Ozonteatern r.f. 2014-
Konstnärlig ledare/ Taiteellinen johtaja/ Artistic Director, Ozonteatern r.f., 2001- 2014
Styrelsemedlem/ Hallituksen jäsen/ Member of the board, Hangö teaterträff r.f. 2001
Styrelsemedlem/ Hallituksen jäsen/ Member of the board, Garantiföreningen för Svenska Teatern r.f. 2013


MEDLEM/ JÄSEN/ MEMBER

Finlands scenografförbund/ Suomen lavastustaiteilijanliitto/ Union for Finnish Set Designers 1995-
Ålands konstförening 1989-


PRIS/ PALKINNOT/ PRIZES

Grönqvistska stiftelsen 2013
Antonia-priset 2008
Stina Krooks-stiftelse 2003
Helsingfors stads kulturpris 1998


STIPENDIUM/ APURAHAT/ GRANTS

Svenska kulturfondens arbetsstipendium 2013/ Swedish Cultural Foundation grant for artist 2013
Statens konstnärsstipendium 2010/ Valtion taiteilija-apuraha 2010/ State grant for artists 2010


TEATER/ TEATTERI/ THEATRE

1)    Scenografi/ Lavastus/ Set Design
2)    Kostymplanering/ Puvustus/ Costume Design
3)    Ljusplanering/ Valosuunnittelu/ Light Design

2015
Ozonteatern (FIN)/ Teater Mars (FIN):
”Måsen” 1,2  Anton Tjechov, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen

2014
Ozonteatern (FIN):    
"Om att se“ 1,2,3 - Iida Hämeen-Anttila, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Kreuzgangspiele Feuchtwangen (GER):            
"Heidi“ 1,2,3 - Johanna Spyri, regi/ Ohjaus/ Directing: Ulrich Meyer-Horsch
Svenska Teatern (FIN):                    
"Sista minuten“ 1 - Carin Mannheimer, regi/ Ohjaus/ Directing: Maria Sid

2013
Svenska Teatern (FIN):            
"En familj“ 1 (August: Osage County) - Tracy Letts, regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
"Djungelboken“ 1 (The Jungle Book) ¬- Rudyard Kipling (Péter Gesztin), regi/ Ohjaus/ Directing: György Böhm
"Remont“ 1 – Joakim Groth, regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):    
"I väntan på Godot“ 1,2,3  (Waiting for Godot) – Samuel Becket, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Freies Werkstatt Theater (GER):    
"Zimmer nummer sechs“ 1,2,3 (Ward no. 6)– Anton Tjechov (Gerhard Seidel), regi/ Ohjaus/ Directing: Ulrich Meyer- Horsch
Åbo Svenska Teater (FIN):                
"33 Variationer“ 1 (33 Variations)- Moíses Kaufman, regi/ Ohjaus/ Directing: Bobo Lundén

2012
Svenska Teatern (FIN):    
"En Midsommarnattsdröm“ 1 (A Midsummer Nights´ Dream) - William Shakespeare, regi/ Ohjaus/ Directing: John Wright
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):    
"Mor Courage och hennes barn" 1,2,3 (Mother Courage and her Children) - Bertold Brecht, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
 Kreuzgangspiele Feuchtwangen (GER):        
”Rennschwein Rudi Rüssel” 1,2,3 – Uwe Timm, regi/ Ohjaus/ Directing: Ulrich Meyer-Horsch
    
2011
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):    
“Till Fedra“ 1,2,3 – Per Olof Enquist, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen

2010
Svenska Teatern (FIN):                    
”Pippi” 1,2 – Astrid Lindgren (Marcus Groth), regi/ Ohjaus/ Directing: Marcus Groth
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):        
”Kalevala” 1,2,3 (Lars Huldén/Anders Larsson), regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Teater Viirus (FIN):    
”Farbror Fedja och Katten” 1,2,3 (Uncle Fyodor, His Dog and His Cat) – Eduard Uspenskij regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman

2009
Svenska Teatern (FIN):                    
”En teaterkritikers död” 1 (Death of a Theater Critic) - Joakim Groth, regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
”Körsbärsträdgården” 1 (The Cherry Orchard) - Anton Tjechov, regi/ Ohjaus/ Directing: Erik Söderblom

2008
Svenska Teatern (FIN):                    
”Vittra” 1,2 (Wit) - Margaret Edson, regi/ Ohjaus/ Directing: Ulrika Bengts
”Av ren kärlek till mig” 1 – Anna Krogerus, regi/ Ohjaus/ Directing: Markus Groth
”Det hjärta man har” 1– Kjell Westö, regi/ Ohjaus/ Directing: Maria Sid
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):        
”Ett Drömspel” 1,2,3 (A Dream Play) - August Strindberg, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Teater Viirus (FIN):                    
”Hjortkungen” 1,2 (The Stag King)– Carlo Gozzi, regi/ Ohjaus/ Directing: Cezaris Graujsinskis
ITI- Centre Culturel Gambidi (Burkina Faso):    
”Mourir sans voir Paris est un pêché” 1,2,3 - Arbetsgruppen/ Ensemble, regi/ Ohjaus/ Directing: Erik Salvesen

2007
Svenska Teatern (FIN)/ Volkov Teatr (RUS):        
”Spin” 1 - Douglas Pashley, regi/ Ohjaus/ Directing: Gunnar Helgason
Svenska Teatern (FIN):                    
”Mannerheim” 1 -Per-Erik Lönnfors & Johan Storgård, regi/ Ohjaus/ Directing: Sven Sid
Västra Nylands folkhögskola/Teaterlinjen [FIN):    
”En midsommarnattsdröm“ 1,2,3 (A Midsummer Nights´ Dream) - William Shakespeare, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Raseborgs musikinstitut (FIN):                
”Fågel Blå” 1,2,3 - Zacharias Topelius (Anna Simberg), regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
DUV-Teatern (FIN):     
”Sagan om Hans och Greta” 1,2,3 (Hansel and Gretel) - J & W Grimm, regi/ Ohjaus/ Directing: Mikaela Hasán

2006
Teater Viirus (FIN):                    
”Blue Room” 1,2 - David Hare, regi/ Ohjaus/ Directing: Ulrika Bengts
Svenska Teatern (FIN):                    
”La finta giardiniera” 1 - Wolfgang Amadeus Mozart, regi/ Ohjaus/ Directing: Ralf Långbacka
”Den dansande prästen” 1- Erik Wahlström (Annina Enckell), regi/ Ohjaus/ Directing: Reko Lundán
”Jag är min egen fru” 1 (I Am My Own Wife) - Doug Wright, regi/ Ohjaus/ Directing: Vesa Tapio Valo
Västra Nylands Folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):    
”Hamlet” 1,2,3 - William Shakespeare, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Ozonteatern (FIN):    
”Fou rou” 1.2 - Irving Stone (Frank Skog), regi/ Ohjaus/ Directing:  Cris af Enehielm

2005
Svenska Teatern (FIN):                    
”Här någonstans” 1 - Joakim Groth, regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
”Farsor” 1,2 - Olof Willgren, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
”Spin” 1,3 - Douglas Pashley, regi/ Ohjaus/ Directing: Gunnar Helgason
”Fyrverkerimakarens dotter” 1, 2 (The Firemaker´s Daughter) - Philip Pullman, regi/ Ohjaus/ Directing:
Paul Hunter
Västra Nylands Folkhögskola/Teaterlinjen (FIN):    
”Romeo och Julia” 1,2 - William Shakespeare, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
                    
2004
Helsingin kaupunginteatteri (FIN):            
”Viimeinen sikari” 1 (The Last Cigar) - Bengt Ahlfors, regi/ Ohjaus/ Directing: Bengt Ahlfors
Svenska Teatern (FIN):     
”Mannen i den flygande trädgårdsstolen” 1 (The Man in the Flying Lawn Chair) - Eric Nightengale, regi /Ohjaus/ Directing: Mitja Sirén
”Mor Courage” 1 - Bertold Brecht (Marina Meinander), regi/ Ohjaus/ Directing: Arn-Henrik Blomqvist
”En ängel flög förbi” 1,2 - Joakim Groth. regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
Svenska Teatern/Wasa Teater (FIN):            
”Mobile Horror” 1 - Juha Jokela, regi /Ohjaus/ Directing: Dick Idman
Brages musikskola (FIN):                
”Farbror Fedja” 1,2 (Uncle Fyodor, His Dog and His Cat) - Eduard Uspenskij, regi/ Ohjaus/ Directing:
Ylva Eklund
Närpes sommarteater (FIN):                
"Under polstjärnan” 1 (Under the North Star)- Väinö Linna (Peter Snickars), regi/ Ohjaus/ Directing:
Peter Snickars

2003
Klockriketeatern (FIN):                    
”When she danced” 1,2 - Martin Sherman, regi/ Ohjaus/ Directing: Cris af Enehielm
”Mr. Green får besök” 1,2 (Visiting Mr Green)- Jeff Baron, regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Svenska Teatern (FIN):    
”Lång dags färd mot natt” 1 (Long Day´s Journey into Night) - Eugene O´Neill, regi/ Ohjaus/ Directing: Ritva Siikala
”My fair lady” 1 - F. Loewe & A. J. Lerner, regi/ Ohjaus/ Directing: Maria Sid
Helsingin kaupunginteatteri (FIN):            
”Jaguaari” 1- Bengt Ahlfors, regi/ Ohjaus/ Directing: Bengt Ahlfors
Teater Kuling (FIN):                    
”Pärlugglan” 1,2,3 - Olof Willgren, regi/ Ohjaus/ Directing: Olof Willgren            

2002
Ozonteatern (FIN):                    
”Go´morron, fru Lindblatt” 1,2,3 - Frank Skog, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen
Ozonteatern/ Teater Viirus (FIN):            
”Mother” 1,2,3 - Yaba Holst, regi/ Ohjaus/ Directing: Yaba Holst
Marthaförbundet (FIN):                    
”Det flygande köket” 1,2,3 - Harriet Abrahamsson, regi/ Ohjaus/ Directing: Harriet Abrahamsson
Svenska Teatern (FIN):                    
“Intermezzo på Johannis” 1,2,3 - Joakim Groth, regi/ Ohjaus/ Directing: Joakim Groth
Brages musikskola (FIN):                
”Prins Hatt under jorden” 1,2,3 - Ninne Olsson, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen

2001
Unga Teatern (FIN):                    
”Kometen kommer” 1,2 (Comet in Moominland)- Tove Jansson, regi/ Ohjaus/ Directing: Ylva Edlund
Ozonteatern (FIN):    
”Bernarda Albas hus” 1,2,3 (The House of Bernarda Alba) - Federico Garcia Lorca, regi/ Ohjaus/ Directing: Mia Hafrén
Helsingin kaupunginteatteri (FIN):            
”Kasimir & Charlie” 1 - Bengt Ahlfors, regi/ Ohjaus/ Directing: Bengt Ahlfors
Totemteatern (FIN):                    
”En galen dag” 1,2,3 - Tove Appelgren, regi/ Ohjaus/ Directing: Soila Valkama
Klockriketeatern (FIN):    
”Om månen, finlandssvenskarna och alla de andra” 1,2 - Lars Huldén (Kristin Olsoni), regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Klockriketeatern/ Universum (FIN):             
”Fou rou” 1,2 - Irving Stone (Frank Skog), regi/ Ohjaus/ Directing: Cris af Enehielm.  
Rudolf Steiner-skolan i Helsingfors (FIN)    :        
„Momo“ 1,2,3 - Michael Ende, regi/ Ohjaus/ Directing: Åsa Salvesen

2000
Klockriketeatern (FIN):             
”Mrs. Almeida” 1,2 - Johannes V. Jensen (Gunilla Hemming), regi/ Ohjaus/ Directing: Cris af Enehielm
”Drömmar om rosor och eld” 1,2 (Dreams of Roses and Fire) - Eyvind Johnson (Kristin Olsoni), regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
”Livet och solen” 1,2 - Frans Eemil Sillanpää, regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Lilla Teatern (FIN):                     
”Smussel” 1 - Johan Bargum, regi/ Ohjaus/ Directing: Johan Bargum
”Ahlfors bästa” 1 - Bengt Ahlfors, regi/ Ohjaus/ Directing: Bengt Ahlfors
”Salakähmä" 1 - Johan Bargum, regi/ Ohjaus/ Directing: Johan Bargum
Helsingfors kulturhuvudstadsår 2000 (FIN):         
”Bilder i skymningen” 1, regi/ Ohjaus/ Directing:  Ann-Cathrine Fröjdö & Tuomo Haapala
Teater Geist (FIN):                     
”27” 1 - Marina Meinander, regi/ Ohjaus/ Directing: Lilli Sukula-Lindblom
Nya Rampen (FIN):                    
“Hamlet“ 1 konsult/konsultti/consultant - William Shakespeare, regi/ Ohjaus/ Directing: Seija Metsärinne

1999
Lilla Teatern (FIN):                    
”Aska och akvavit” 1 - Bengt Ahlfors, regi/ Ohjaus/ Directing: Bengt Ahlfors
”Ruumis” 1- Mats Helin, regi/ Ohjaus/ Directing: Pentti Kotkaniemi
Åbo Svenska Teater (FIN):    
”Frankenstein” 1,2 - Mary Shelley (Arn-Henrik Blomqvist), regi/ Ohjaus/ Directing: Arn-Henrik Blomqvist
Raseborgs sommarteater (FIN):    
”Zigenarlägret flyttar till himlen” 1,2 (The Gypsies are Found Near Heaven)- Maxim Gorkij, Emil Loteanu (Matti Pulakka), regi/ Ohjaus/ Directing: Tom Wasker Lindblom
Klockriketeatern (FIN):                    
”Svält” 1,2 (Hunger) - Knut Hamsun (Kristin Olsoni), regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Studentteatern (FIN):                    
”Vem är du ikväll?” 1,2,3, regi/Ohjaus/Directing: Åsa Salvesen
Skärgårdsteatern (FIN):    
”Falska frierier” 1 handledning/tutorointi/supervising (Hotel Paradiso) - Georges Feydeau, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman

1998
Klockriketeatern (FIN):                    
”2,7 Kelvin” 1,2,3 - Kjell Lindblad, regi/ Ohjaus/ Directing: Erik Salvesen

1997
Lilla Teatern (FIN):                    
”Handlar det om konst” 1 (Art) -Yasmina Reza, regi/ Ohjaus/ Directing: Leena Uotila
Skärgårdsteatern (FIN):    
”Den italienska halmhatten” 1,3 (The Italian Straw Hat) - Eugène Labiche, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman
Klockriketeatern (FIN):                    
”Dalens sånger” 1,2,3 (Valley Song) - Athol Fugard, regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Studentteatern (FIN):    
”Att du finns” 1,2,3 - M. Kivelä, K. Koch, M. Sarkola, H. M. Taivasalo, F. Garrof, regi/ Ohjaus/ Directing: Tove Appelgren
Åbo Svenska Teater (FIN):                
”Lyckan kommer sällan ensam" 1,2 - Anders Larsson, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman

1996
Teater Geist/Svenska Teatern (FIN):            
”Lilla Boye” 1,2,3 - Agneta Elers-Jarleman, regi/ Ohjaus/ Directing: Seija Metsärinne
Sirius Teatern (FIN):                    
”Carl XII” 1,2 - August Strindberg, regi/ Ohjaus/ Directing: Peter Lüttge
Teaterhögskolan (FIN):    
”Camille Claudel-skulptör" 1,2 - Anne Delbée & Jeanne Fayard, monolog: Åsa Salvesen
”Måsen” 1 assistent, avustaja, assistant to Sergei Bahrin (The Seagull) - Anton Tjechov, regi/ Ohjaus/ Directing: Kama Ginkas
Klockriketeatern/ Helsingin kaupunginteatteri (FIN):    
”Taivasalla” 1,2,3 (On the Open Road)- Steve Tesich, regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Wasa Teater (FIN):
”Oliver!” 1 (Oliver Twist) - Charles Dickens (Lionel Bart), regi/ Ohjaus/ Directing: Pekka Sonck        
”De förtrollade bröderna" 1,2,3 - Jevgenij Schwarz, regi/ Ohjaus/ Directing: Nena Stenius
”Herr Schutz dilemma” 1 - Jean-Noël Fenwick, regi/ Ohjaus/ Directing: Eija-Irmeli Lahti

1995
Skärgårdsteatern (FIN):    
”Den adelstokige borgaren” 1,3 (The Bourgeois gentilhomme) - Molière, regi/ Ohjaus/ Directing:  Dick Idman
Klockriketeatern (FIN):    
”Stjärnhimlen över oss” 1,2 (On the Open Road) - Steve Tesich, regi/ Ohjaus/ Directing: Kristin Olsoni
Wasa Teater (FIN):
”Den inbillade sjuke” 1 (The Imaginery Invalid) - Molière, regi/ Ohjaus/ Directing: Pekka Sonck
”Dödsdansen” 1,2 (The Dance of Death) - August Strindberg, regi/ Ohjaus/ Directing: Eija-Irmeli Lahti
”Gökboet” 1,2 (One Flew over the Cuckoo´s Nest) - Ken Kesey (Dale Wasserman), regi/ Ohjaus/ Directing: Arn-Henrik Blomqvist
”Den fula ankungen” 1 2 med/ yhteistyössä /with Raija Sabel (The Ugly Duckling) -  Hans Christian Andersen, regi/ Ohjaus/ Directing:  Pekka Sonck

1994
Wasa Teater (FIN):                     
”Alla mina söner” 1,2 (All my Sons) - Arthur Miller, regi/ Ohjaus/ Directing:  Erik Kiviniemi
”The Sound of Music” 1,2 - Richard Rodgers/ Oscar Hammerstein II, regi/ Ohjaus/ Directing: Pekka Sonck
Svenska Teatern (FIN):                    
”Mein Kampf” 1,2 med/ yhteistyössä /with Benita Falck - George Tabori, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman
Turun lapsi- ja nuorisoteatteri (FIN):            
”Lintu sininen” 1,2 (The Blue Bird) - Zacharias Topelius, regi/ Ohjaus/ Directing: Virva Itäranta

1993
Teater Viirus (FIN):    
”Ängla Camille” 1,2 (Camilles des Anges)- Jeanne Cordelier, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman
Wasa Teater (FIN):                    
”Kom igen Charlie" 1,2 (The Foreigner) - Larry Shue, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman

1989-91
Teater Viirus (FIN):    
”Djävulen och Gudfader" 1 assistent, avustaja, assistant to Markku Uimonen (The Devil and the Good Lord) - Jean-Paul Sartre, regi/ Ohjaus/ Directing: Arn-Henrik Blomkvist
Åbo Svenska Teater (FIN):    
”La Strada del Amore” 1 - Staffan Göthe, regi/ Ohjaus/ Directing: Johan Simberg
”Hund eller neger” 3 (Black Battles with Dogs) - Bernard-Marie Koltès, regi/ Ohjaus/ Directing: Tuija Jänicke
„Herr Schutz dilemma“ 1,3 - Jean-Noël Fenwick, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman
”Så tuktas en argbigga” 1 assistent, avustaja, assistant to Kaj Niemi (The Taming of the Shrew) - William Shakespeare, regi /Ohjaus/ Directing: Lars Hedberg    
”Prins Hatt under jorden” 1 assistent, avustaja, assistant - Ninne Olsson, regi/ Ohjaus/ Directing: Dick Idman
Dansgruppen Raar & Renvall (FIN):            
”When angels are falling” 1 – koreografi/ Koreagrafi/ Choreography Marianne Raar


ENSKILDA UTSTÄLLNINGAR/ YKSITYISNÄYTTELYT/ INDIVIDUAL EXHIBITIONS

Villa Schildt, Ekenäs/ Tammisaari 2014
Leros - Grekland, Kreikka/ Greece 2014
Ekenäs Stadsbibliotek Ekenäs/ Tammisaari 2011
Stadshusgalleriet, Hangö/ Hanko 2011
Galleri Fokus, Karis/ Karjaa 2011
Gallery Soboleff, Ekenäs/ Tammisaari 2009
Galleri Skarpans, Mariehamn/ Maarianhamina 1997
Kafe Ernst Vasa/ Vaasa 1996
Wasa Teater, Vasa/ Vaasa 1995
Åbo kulturcentrum Åbo/Turku 1994
Galleri Fäktargubben, Mariehamn/ Maarianhamina 1993
Lundo bibliotek, Lundo/ Lieto 1992
Ålands landskapsstyrelse, Åland/ Ahvenanmaa 1990
Åbo Svenska Teater, Åbo/ Turku 1990
Galleri "Villa Carlo", Åbo/ Turku 1988


GRUPPUTSTÄLLNINGAR/ RYHMÄNÄYTTELYT/ GROUP EXHIBITIONS

Lundo kommunalhus, Lundo/Lieto 1993
Lundo konstförenings vårutställning, Lundo/Lieto 1992
Lundo konstförenings vårutställning, Lundo/Lieto 1990
Lundo konstförenings 10-årsutställning, Lundo/Lieto  1990
Ålands konstmuseum, Mariehamn/Maarianhamina 1990
Björneborgs konstmuseum, Björneborg/Pori 1989


VÄGGMÅLNINGAR/ SEINÄMAALAUKSET/ WALL PAINTINGS

Restaurang Martina, Helsingfors/ Helsinki 1992
Restaurang Amarillo, Helsingfors/ Helsinki 1992
Hotell Cumulus, Helsingfors/ Helsinki 1992
Restaurang Cumulus, Åbo/ Turku 1992
Hotell Cumulus, Åbo/ Turku 1992
Restaurang “The Bar 1957”, Åbo/ Turku 1992
Konditionsklubb ”Syke”, Åbo/ Turku 1992
Restaurang Martina, St Mickel/ Mikkeli 1992
Restaurang Foija, Åbo/ Turku 1992
Lagos, Nigeria 1981
Bryssel, Belgien/Belgia/ Belgium 1979


PRIVATSAMLINGAR /YKSITYISKOKOELMAT / PRIVATE COLLECTIONS

Raseborgs stad
Svenska Kulturfonden
Lundo konstförening
A-Galleri
Turun Sanomat
Turun Palloseura